Pięć lekcji od Muhammada Aliego dla młodego startapowca

Pięć lekcji od Muhammada Aliego dla młodego startapowca

Pierwsze kroki startupowca często wyglądają jak nierówna bitwa na ringu. Dlatego w tym artykule poznasz 5 lekcji od Muhammada Alego, które pomogą Ci wytrwać w walce z samym sobą.

W lewym narożniku — początkujący biznesmen, w drugim — jego niepewność, brak świadomości w niektórych kwestiach, ograniczony budżet. Zwycięzca tego pojedynku zostanie wyłoniony być może po kilku rundach, być może już w pierwszej. Wszystko zależy od zawodnika w lewym narożniku…
Sam niejednokrotnie staję w tym miejscu, borykając się z wątpliwościami czy słabościami, które próbuję pokonywać. Podporą są ludzie, którzy wiele osiągnęli, nie poddali się. Dlatego też chcę zaprosić Cię na trening z mistrzem. Z człowiekiem, który szczyty zdobył dzięki swojej ciężkiej pracy, determinacji i sile charakteru. Ze sportowcem, który jako jedyny pięściarz w historii trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata wszechwag i skutecznie bronił go dziewiętnaście razy.
Zapraszam na pojedynek z samym sobą, w towarzystwie słów mistrza, Muhammada Alego.

Pierwsza runda — bądź pewny siebie, swojego produktu czy usługi
Wiem, gdzie idę i wiem jaka jest prawda. Nie muszę być tym kim chcesz, żebym był. Jestem wolny do bycia kim chcę.

Druga runda — miej marzenia, wizję i silną wolę
Zwycięzcy są zrobieni z czegoś, co znajduje się w głębi nich samych — pragnienie, marzenie, wizja. Muszą mieć wytrzymałość do ostatniej minuty, muszą być trochę szybsi, muszą mieć umiejętność i wolę. A wola musi być mocniejsza niż umiejętności.

Trzecia runda — wierz w swoje możliwości
To brak wiary w siebie sprawia, że ludzie boją się podejmować wyzwania. Ja w siebie wierzę.
To powtarzanie afirmacji prowadzi do wiary. A kiedy wiara przeradza się w głębokie przekonanie, można dokonać wielkich rzeczy.
Jeśli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, to z Ciebie też na pewno da się coś zrobić.

Czwarta runda — podejmuj ryzyko
Ten, kto nie jest wystarczająco odważny, by podjąć ryzyko, niczego w życiu nie osiągnie.

Piąta runda — walcz z ewentualnymi porażkami

Tylko człowiek, który został pokonany może sięgnąć na samo dno swojej duszy i podnieść się z dodatkowymi siłami.
Nigdy nie myślałem o przegrywaniu, ale skoro to już się stało, jedyne co mogę zrobić, to przyjąć to z godnością. To mój obowiązek wobec wszystkich, którzy we mnie wierzą. Wszyscy w życiu kiedyś doznamy porażki.

Przedsiębiorco przygotowujący się do swojej wielkiej bitwy, zabierz z tego pojedynku to, co dla Ciebie najcenniejsze — motywację, ugruntowaną wiarę w swoje możliwości, umiejętność radzenia sobie z potknięciami. Pamiętaj, że prowadzenie firmy to droga do mistrzostwa, którego osiągnięcie nie jest łatwe. W dążeniu do zdobycia pasa zwycięzcy, życzę Ci (i sobie) takiej konsekwencji i siły, jaką posiadał Wielki Muhammad Ali.